obrázok
Systém AGGLO arrow Často kladené otázky
Často kladené otázky Tlačiť Zaslať e-mailom odkaz na tento článok

 Pán Š.:

"Dobrý deň, chystáme sa stavať rodinný dom, momentálne sme v štádiu úvah o materiáli. Sme rodina alergikov s dlhoročnými skúsenosťami z panelákového suchého vzduchu, a tak optimálnu vlhkosť vzduchu v byte považujeme za velmi dôležitú. Zdá sa, že tehla je v tomto prípade vhodným materiálom, firma Bien-Zenker dokonca kôli tomu ponúka steny z dreveného masívu, ktorý ma vnútri pár centimetrov tehlového obkladu. Rád by som sa Vás spýtal na to, aký vplyv má Easyblok na vlhkosť vnútorneho vzduchu (najmä v zime). Tehla vraj dokáže vlhkosť absorbovať a v prípade suchšieho vzduchu vnútri ju zase uvoľňuje. Easyblok je vraj ideálne paropriepustný - neznamená to, ze je sústavne úplne suchý a tak nemá dovnútra čo uvoľniť, čo by mohlo viesť k nepríjemne suchému vzduchu? Rád by som si o tom prečítal porovnávaciu štúdiu, alebo aspoň názor nezávislého odborníka. Nevedeli by ste mi niečo také poradiť? Vy staviate s vonkajšou tepelnou izoláciou Styrcon. Na stránke www.easyblok.sk však veľa píšu u vnútornej izolácii polystyrénom. Prečo preferujete vonkajšiu izoláciu? Má vnútorná izolácia súvis s vlhkosťou vnútorného vzduchu? A posledna otázka: Náš nádejny sused z ulice mi písal, ze sa snažíte získať oprávnenie na stavanie v Rakúsku. Môžete mi to potvrdiť? Tá ulica je totiž v Rakúsku. Dakujem vopred za odpovede, s pozdravom Š."

Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

Zdravím pán Š., zaujala ma Vaša otázka, ktorá súvisí so stavebnou fyzikou a stavebnými normami. Aj keď obchod v Rakúsku asi neurobíme, naša stavba nie je otázkou tohto roku, možno ani budúceho. A v r. 2011 padnú voľajaké administratívne bariéry - takže potom sa uvidí.

Dám Vám niekoľko rád, aby ste vedeli ako na "projektantov":

 1. Difúzny odpor obvodových plášťov budov určených na bývanie musí z interiéru do exteriéru KLESAŤ !!! To znamená, že vodné pary (nasýtené všetkými splodinami súvisiacimi s prevádzkou bytov) musia mať moznosť difúzie cez murivo obvodového plášťa. Laicky sa to nazýva, že dom DÝCHA !!! Prax - projektanti navrhujú zateplovanie polystyrénom, ktorý bráni difúzii vodných pár a to aj u novostavieb, minerálne vlny sú paropriepustné, ale čo lícne súvrstvie? Záver si urobte sám.

2. Murivo Easyblok (za posledných 5 rokov vzniklo 5 nových výrobní v SR) je z môjho pohľadu ideálnym spojením ceny a kvality v stavebných technológiách a presadil sa na celom svete.

3. Spojenie Easybloku so Styconom zaručuje svojimi vlastnosťami ideálnu mikroklímu v zime aj v lete.

Pán Š.:

"Problém je, že toto o svojom materiále tvrdia snáď všetci (kto už bude hovoriť, že to čo predáva je zlé?). Musím, však uznať - a to ma na Vašej stránke zaujalo - že Vaše argumenty mi pripadajú logické. Po polystyréne naozaj netúžim. Neviem však, prečo býva v niektorých typoch domov v zime velmi sucho. Ak mrzne, je vonku suchý vzduch. Je to jediná príčina, alebo aj material nejako vplýva? O tehle a hline píšu, ze vodu absorbuje a potom, keď treba, zase uvoľňuje. Keď je Easyblok tak dobre priepustný pre paru, nebude to práve spôsobovať veľmi suchý vzduch? Easyblok je betón a tak mam istú nedôveru - v betóne (v paneláku) bývam dlhé roky a nie je to ktovie čo. Š."

Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

Zdravím Vás, nie je to betón, ale 93 % vibrolisovaný dolomit (vápenec) spojený 7 % cementu. Ako investor bytovej výstavby som sa po oboznámení sa s touto technológiou v r. 1990 vo Francúzsku rozhodol, že nebudem používať iný materiál, pretože som odborne a vnútorne na 100% presvedčený o jeho priaznivom vplyve na biológiu človeka. Panelák je liaty betón z oceľovou Faradayovou klietkou, z hľadiska biológie ešte stále lepšie ako Ytong či Porfix (odpad z el. popolčekov). Z pohľadu kultúrnej antropológie (prof. Wolf z Karlovej univerzity Praha) sme živočíšny druh Homo Sapiens Sapiens, ktorý sa vyvinul a prežil len vďaka dolomitickým jaskyniam. Vibrolisovaný dolomit je technologická špička a keďže cement vynašli Francúzi, majú v týchto technológiách náskok pred svetom. Úroveň slovenských projektantov je na úrovni prostitútok pre výrobcov výbehových stavebných materiálov (Wajnberger, Ytong, Porfix) a ostatné nezmysly a ešte zateplované polystyrénom. Nakoniec nie bezvýznamný fakt z pohľadu už spomenutej kultúrnej antropológie - sú to jediné stavby, ktoré sa dajú recyklovať. Stačí podrviť + 7 % cementu a donekonečna... To žiaľbohu ocenia až naše budúce generácie.


"Chcel by som sa Vás spýtať na pôdorysy bungalovov 5 až 9, t.j. či by ste mi ich nemohli poslať na e-mail ..."

Odpovedá Ing. Pavol Gálus: 

Pôdorysy bungalovov nájdete na www.eurolineslovakia.sk alebo www.prodom.sk a Vám môžem odporučiť napr. Bungalov 667 od Prodomu. Jedná sa o jednoduchý ale účelný dom, ktorých hrubé stavby sme stavali v Piešťanoch (9 ks) v r. 2007. Namiesto druhého WC sme za kuchyňou osadili špajzu alebo sklad a pod. Orientačná cena domu je cca 22 000 Sk za m2 ÚP, cena pozemku je od 2000 do 2500 Sk za m2. Začiatkom januára 2008 spustíme na našej stránke nezáväzný rezervačný systém, ktorý nám ukáže o aký typ bývania je záujem. Tomu prispôsobíme realizáciu stavieb. Základnou myšlienkou takto organizovanej výstavby je zabezpečiť nižšie konečné výdavky budúcich vlastníkov domov oslobodené od ziskov rôznych tzv. developerov, DPH sa platí len zo zabudovaného materiálu, cenová výhodnosť sústredenej výstavby a jej súbežnosť na viacerých domoch (prúdová metóda), vhodný a pokiaľ možno jednotný koštrukčný systém, možnosť priebežnej kontroly kvality prác a pod. Takto by sa náklady mali znížiť až o 48 % oproti bežným cenám porovnateľných nehnutelností. Významným prvkom právnej istoty je aj fakt, že výstavba prebieha na pozemku vlastníka budovanej nehnuteľnosti. Verím, že uvedené informácie a naša 20 ročná skúsenosť s takýmto zabezpečením základnej životnej potreby každého človeka - kvalitné bývanie sa stane i pre Vás skutočnosťou.


"Sú ceny uvedené na Vašej webovej stránke vrátane DPH a pozemku?"

Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

Uvedené ceny domov sú vrátane pozemku, režim DPH sa bude riadiť individuálne podľa formy realizácie prác - neziskovka, bytové družstvo, svojpomoc a pod. Maximálna DPH bude cca 8 % k uvedeným cenám, čo predstavuje odvod DPH na stavebné materiály. Práce realizujeme cez živnostníkov ktorí nie sú platcami DPH.
 

"Chcela by som vedieť polohu pozemkov podľa svetových strán, veľkosť pozemkov pri sólo domoch, eventuálne možnosť výberu veľkosti, a taktiež by som rada vedela ako budú konkrétne vyzerať dvojdomy."

Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

Orientácia fasád s oknami je východ - západ; Sever ja teda v osi komunikácie vľavo. Veľkosť pozemkov pri solitérnych domoch je od 3 do 5 árov. Dvojdomy sú navrhnuté ako séria Ekoline www.eurolineslovakia.sk .
V zásade je možné akékoľvek aj individuálne riešenie, ale pultové riešenie striech považujeme za racionálne s ohľadom na omnoho nižší rozpočet a plnohodnotné užívacie vlastnosti priestoru poschodí domov oproti sedlovým alebo valbovým strechám (okrem iného sa napr. plocha podkrovnej miestnosti pri zošikmených stropoch počíta pri znaleckom oceňovaní len ako 2/3 skutočnej podlahovej plochy).
 

 
"Na vasej stránke som našla ponuku radovej výstavby RD v Hamuliakove - 2 domy su ešte voľné. V prípade, ze je to ešte aktuláne, zaujímala by ma ich cena a bližšie info k predaju. Zároven aktuálne ponúkate 2. etapu - podľa uvedeného predpokladám, ze rezervácie a predaj ešte nebol zahájený; Ak budete mat konečnú ponuku, určite by som sa s ňou rada zoznámila."
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:
 
Domy v prvej etape sú už predané; Pre druhú etapu, ktorej popis nájdete v menu "Aktuálna ponuka" sme spustili na našej stránke bezplatný nezáväzný rezervačný systém , aby sme sa mohli čo najviac priblížiť požiadavkam klientov najma v oblasti úžitkových plôch. Môžete si teda rezervovať radové domy, domy v dvojdomoch, solitérne domy alebo st. pozemok a v najbližšej dobe spustíme aj rezerváciu bytov od 28m2 do 156m2.
 

 
"Chcela by som vedieť, kedy začne rezervačný systém na vašej stránke fungovať aj pre byty."
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:
 
Ospravedlňujem sa Vám že meškáme so zverejnením dispozičných riešení; Tieto budú na stránke v najbližších dňoch. Jedná sa o opakovaný projekt bytových domov od. r. 1991 a opozdilo sa nám ich prepracovanie do elektronickej formy.
 

 
"Zaujímalo by ma, či pôdorysy zakreslené v zastavovacej štúdií presne zodpovedajú pôdorysom domov Ekoline A/B/C."
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:
 
Pôdorysy sú len orientačné, nakoľko nosné budú len obvodové steny, takže vnútornú dispozíciu si môžete upraviť podľa vlastných predstáv, nakoľko sa priečky budú realizovať až po zhotovení strešného plášťa.
 

 
"Mohol by som Vás poprosiť o bližšie informácie o systéme AGGLO? Čo to je, z čoho to je, ako sa s tým pracuje?"
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:
 
Jedná sa o francúzmi vyvinutý stavebný murovací systém AGGLO (zvislé konštrukcie) a monolitické (nosník - vložka) železobetónové stropy DAVUM. Jednotlivé tvarovky sú z vibrolisovaného betónu, kde hrúbky nosných medzistienok sú len 15mm, ostatné je vzduch. Na slovensku sú len dvaja výrobcovia s originál francúzskou technológiou. Užívateľské vlastnosti sú bezkonkurečné z hľadiska biologickej neškodnosti pre ľudský organizmus (dolomit + cement) ako aj požiadaviek na paropriepustnosť, nenasiakavosť, zvukový útlm (65 dB), pevnosť, neobmedzenú životnosť a cenu oproti ostatným murovacím materiálom u nás najčastejšie používaným. Stavebná komisia pri EU v Štrasburgu ho vyhodnotila ako "najviac odporúčaný stavebný systém v bytovej a občianckej výstavbe" a vo Francii je ním postavených 95 % domov a bytov za posledných 50 rokov. Jeho masívnemu rozšíreniu u nás najviac bráni cenový predpis komory architektov, ktorej honorárový poriadok stanovil výšku odmeny projektanta ako priamo úmernú rozpočtu stavby (čím drahšia stavba tým vyššia odmena), ako aj silný vplyv tehliarskej lobby, ktorej budúcnosť stratila rozvojový potenciál.
Statika AGGLO a statika tradičných stavieb je asi ako porovnávať statiku lietadla so statikou traktora. Naši projektanti statiky nemajú programy na statiku AGGLO a ručne sa im to počítať nechce, lebo výpočty im nikto nezaplatí. Platí sa za výkresy a je jednoduhšie vytvoriť ho myšou ako mozgom. Náš dvorný statik má spracovaný podrobný katalóg všetkých statických "uzlov" takže výrobný postup je ako stavať Lego. Niektoré výrobné postupy máme chránené úžitkovými vzormi na Úrade priemyselného vlastníctva, preto nie je účelné sa o nich viac rozpisovať. Naši klienti sa však dozvedia všetky relevantné informácie o ktoré prejavia záujem.


 
"Dopyt na zatepľovanie"
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

Dobrý deň prajem !

Mám záujem o Vašu zákazku. Mám skúsenosti zo zatepľovaním od r. 1990 (pilotný projekt TSÚS na Kramároch - EPS) Zatepľovali sme aj minerálnou vatou. Cca od r. 1999 sme prešli na zatepľovanie Styrcon a to z nasledovných dôvodov:

1. Polystyrén je najlacnejší, ale nie je paropriepustný, čo spôsobuje hygienické znehodnotenie bytových priestorov a núti obyvateľov neustále vetrať, pri plastových oknách dochádza v o vykurovacom období k orosovaniu.

2. Minerálne vaty sú síce paropriepustné, nehorľavé ale sú najdrahšie. Väčšina firiem však na vatu aplikuje lícne súvrstvie (výztužná tmelová vrstva a vrchná stierka) z neparopriepustných tmelov a stierok. To je kontraproduktívne, nakoľko vodné pary, ktoré prechádzajú cez izolačnú vrstvu vaty sa zrážajú na vodu, čím znižujú izolačnú schopnosť vaty. Následne voda zamŕza na vnútornej strane lícneho súvrstvia čo časom vyvolá mechanické zmeny obvodového plášťa a vydúvanie až odlupovanie výztužnej vrstvy.

3. Styrcon je unikátny izolačný materiál ktorý je cenovo medzi EPS a min.vatou. Je paropriepustný, nehorľavý (kat. A podľa požiarnej normy) a má paropriepustné lícne súvrstvie, navyše je mechanicky najodolnejší. Vyhral niekoľko 1. cien u odborných porôt na stavebných veľtrhoch.

Jeho masívnemu rozšíreniu bráni len masívna Baumitová a polystyrénová lobby u projektantov zateplenia, je to ako LEKÁR-LIEK-PACIENT.

Cena 1m2 zateplenia Styrconom mojou firmou je od 1000 do 1300 Sk podľa zložitosti fasády.


 "Dnes som si prečítal Vašu správu o odklade realizácie projektu v Hamuliakove. S touto nepríjemnou situáciou ma napadá niekoľko otázok:
1. Prečo pred spustením realizácie rezervačneho systému nebola preskúmaná vyťaženost ČOV v Hamuliakove?
2. Nie je možné vybudovať novú ČOV len pre dané nehnutelnosti aj za prípadného navýšenia ceny nehnuteľností?
3. Aký je ďaľsí postup tohto projektu?"

Odpovedá Ing. Pavol Gálus:

1. Rezervačným systémom sme najprv potrebovali zistiť záujem o počet a formu výstavby domov a bytov v Hamuliakove. Nakoľko výsledok je nad očakávanie, vznikol problém s kapacitou ČOV, ktorý sa snažíme vyriešiť.
2. Nakoľko sa v ekonomicky dostupnej vzdialenosti nenachádza prirodzený recipient, neprichádza táto možnosť do úvahy. Niet kam vypúšťať prečistenú vodu a s možnosťou jej použitia na spätné zavlažovanie sme nepochodili, nakoľko sa lokalita nachádza v 1. stupni ochrany zdrojov podzemných vôd.
3. Podnikáme kroky na zakúpenie "ekvivalentov" a budúci týždeň Vás budem informovať o ďaľšom vývoji.
Za vzniknutú situáciu sa ospravedlňujem a chcem len podotknúť, že v dnešných podmienkach je samotná výstavba bezproblémová vec oproti jej príprave. Na 1.etape výstavby sme mali vyše 80 účastníkov výstavby, z toho vyše 30 dotknutých orgánov štátnej a komunálnej správy.


Dopyt na výstavbu RD
 
Odpovedá Ing. Pavol Gálus:
 
Dobrý deň !
Na základe nášho telef. dohovoru Vám ponúkam výstavbu rod.domu stavebným systémom AGGLO, ktorým za posledných 50 rokov sa vo Francúzsku postavilo 90 % domov. Moja firma tento systém používa od r. 1990 a odvtedy nemáme žiadnu reklamáciu na tento systém. Postavili sme 55 rod. domov a 238 bytov. Náklad na hrubú stavbu je cca 8000 sk/m2 úžitkovej plochy. Náklad na komplet dom bežného štandardu je 19.000 sk/m2 ÚP.
Som presvedčený ako stavebný inžinier s 30 ročnou praxou v bytovej výstavbe o výhodách tohto systému oproti u nás používaných systémoch /Porotherm,  Ytong, hebel a pod./.
Jedná sa o murovaný stavebný systém www.EASYBLOK.sk čo je najmodernešia aická výrobná linka z Francúzska. nosné steny sú hrúbky len 20 cm, / o cca 6% väčšia ÚP/ je nenasiakavý / na rozdiel od vyššie uvedených systémov/ ale zároveň paropriepustný, zateplený paropriepustným styrexonom hr.10-15 cm. www.styrcon.sk Považujem za nezmysel a skúsenosti to dokazujú, len sa zamlčujú, zatepľovať tehlové domy polystyrénom, ktorý funguje ako parozábrana, čo núti neustále vetrať,a tak plýtvať energiami.
Doba výstavby hrubej stavby je 6-8 týždňov.
S  pozdravom
Ing. Pavol Gálus
www.AGGLO.sk
0910675104
 
Hľadať na stránke
Hlasovanie
Ako ste sa dozvedeli o našej stránke?
Kto je online
Práve máme 8 návštevníkov online